banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pátek
29. 05. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

EtherCAT a Profinet na měničích NORD

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Rostislav Ott, NORD - Poháněcí technika, s.r.o.   
Středa, 12. říjen 2011

nord_1_titlV posledních letech se Ethernet dostává i do automatizace a to až do úrovně pohonů nebo snímačů. Výhodou průmyslového Ethernetu je velmi krátká doba odezvy, vysoký počet účastníků na sběrnici a možnost dlouhé délky propojení. Firma NORD nabízí pro své měniče komunikační rozhraní Profinet a EtherCAT – tedy sběrnice, založené na průmyslovém Ethernetu.

EtherCAT

EtherCAT (EthernetforControlAutomationTechnology) je jedním ze standardů průmyslového Ethernetu a byl vyvinut s důrazem narychlý přenos dat s krátkým komunikačním cyklem.To je výhodné i pro řízení pohonů a firma NORD nabízí tuto sběrnici pro obě hlavní výrobkové řady – měniče SK200E i SK500E. Kroměrychlosti je výhodná i možnost zapojit na jednu sběrnici velký počet měničů. Lze využít i přepínače (switch) nebo rozbočovače (hub), ale nejsou nutné.

nord_1_1
Obr. 1 modulEtherCAT pro měnič SK500E

EtherCAT pro měniče SK500E

Má podobu čelního modulu instalovaného na místo standardního displeje, v případě nutnosti lze nad modul nasadit Simplebox (pomocný diplej menší velikosti). Pomocí těchto modulů lze propojit až 1000 měničů při 1msec času cyklu. Během cyklu měnič aktualizuje procesní data – 8 Bytů vstupní a výstupní data. Komunikace mezi vlastním měničem a modulem EtherCAT trvá přibližně 1,5msec. Adresace je možná přes řídící procesor (Master) nebo přepínači na zadní straně modulu.

nord_1_2
Obr. 2 modulEtherCAT pro měnič SK200E

EtherCAT pro měniče SK200E

Pro integrované měniče SK200E v krytí IP55/66 je rozhraníEtherCAT nabízeno jako modul montovaný přímo na měnič SK 200E nebo odděleně pomocí montážní sady. Modul se do sítě EtherCAT připojuje pomocí odolného konektoru M12. Dále je v technologickém modulu EtherCAT osm integrovaných vstupů a dva výstupy 24V.

U modulu lze využít funkce Gateway - jeden technologický modul může na sběrnici EtherCAT adresovat až 4 měniče, uvnitř čtveřice je komunikace zajištěna přes interní CAN sběrnici. Tím je možné aplikaci podstatně zlevnit.

Parametry modulu se nastavují skrze integrované rozhraní RS-232/485 pomocí řídící jednotky SK PAR nebo NORDCON PC software. Technologický modul EtherCAT má standardní krytí IP55, ale na požádání lze dodat modul s krytím IP66.

nord_1_3
Obr. 3využitíGateway funkcionality s měniči SK200E

Profinet

Profinet byl vyvinut organizaci PNO (ProfibusNutzerorganisation) a existují varianty Profinet CBA (typicky pro přenos velkého množství dat mezi CPU) a Profinet IO, který je používán pro komunikaci na úrovni senzorů a aktorů, tedy i měničů.

Profinet pro měniče NORD

Rozhraní je opět k dispozici jak pro řadu SK500E, tak i pro decentrální měniče SK200E.

Podporován je přenos dat v reálném čase a jednotky plní funkce vestavěného ethernetového přepínače (switch), webového serveru a zobrazovače stavu sběrnice Profinet.

Pro připojení jsou využívány konektory RJ45 (SK500E), popřípadě M12 (ProfinetBox pro decentrální měniče) Jednotky PROFINET Box mohou být instalovány přímo na rozhraní měniče nebo pomocí sady k montáži na stěnu, která se dodává jako volitelné příslušenství, odděleně od něj.

Moduly určené pro instalaci v provozu mají navíc osm integrovaných vstupů 24 V a dva výstupy 24 V.

nord_1_4 nord_1_5
Obr. 4 rozhraní Profinet pro měniče NORD

Profinet i EtherCATjsou sběrnice, které se pro své technické přednosti budou u měničů používat stále častěji a to zejména v případech rozsáhlých aplikací typu dopravníkové systémy anebo časově kritických aplikací, jako synchronizace polohy více pohonů.

Celý sortiment pohonů NORD je možné vidět na www.nord.com

 

NORD – Poháněcí technika, s.r.o.
Palackého 359
500 03 Hradec Králové
tel.: +420 495 580 310
fax: +420 495 580 312
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.nord.com

 
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky