banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pátek
29. 05. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

Atypické synchronní a asynchronní servomotory

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Gustav Holub   
Sobota, 04. duben 2009
atyp_titl
V těsné spolupráci s firmami, které usiluji o náhradu hydraulických pohonů u vyráběných strojů a zařazení vysoce dynamickými elektrickými pohony, vyvinula společnost Lenze inovované typy synchronních a asynchronních servomotorů v netradičním konstrukčním provedení s různými typy převodovek nebo bez nich.
atyp_1
obr. 1. Při dimenzování nových synchronních servomotorů byla využita výpočetní a zobrazovací metoda konečných prvků

Nové synchronní servomotory s permanentními magnety se slitiny neodym-železo-bór v rotoru mají statorový magnetický obvod s vy­niklými póly místo klasických známých drážek. Jednotlivé předem navinuté cívky se pak usazují na póly místo vtahování do drážek. Tím se údajně dosahuje vysokého plnění měděnými vodiči, zvýšení měrných výkonů motorů, redukce klidových momentů a zaručuje chod bez momentových a otáčkových pulzací. Vinutí statoru se pak za­lévá syntetickou pryskyřicí, která zvyšuje pevnost čel vinutí a zlepšuje odvod ztrátového, tepla na kostru motoru.
Při řešení nového statorového magnetického obvodu bylo využito předností dimenzování výpočetní a zobrazovací metodou končených prvků (FEM).

atyp_2
obr. 2. Dva představitelé asynchronních motorů s cizí průtahovou ventilací, vlevo s elektromagnetickou brzdou a enkodérem

U asynchronních servomotorů stojí za pozornost, že kromě stan­dardního provedení s přirozeným chlazením bez povrchové ventila­ce s krytím až do IP 65, s výkony do 10 kW vyvinula firma Lenze servomotory v krytém provedení IP 23, s cizí ventilací, s výkony 10 - 100 kW a jmenovitými momenty od 70 do 400 Nm. Firma byla také jedním z prvních dodavatelů asynchronních motorů s integro­vanými měniči kmitočtu v rozšířené svorkovnici s chladicími žeb­ry ve formě nástavby na horní části kostry motoru.

Literatura:
P. Schubalin a K. Moserr: Elektrik ersetzt Hydraulik, 2008, Konstrukteur, č. 11, str. 10 – 12

 
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky