banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pátek
29. 05. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů

Kompletní portfolio bezkartáčových stejnosměrných servomotorů o výkonu až 500 W

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Petr Falc, Schmachtl CZ s.r.o.   
Pondělí, 13. říjen 2008

servo_kart_titlServomotory řad BG45, BG65 a BG75 od společnosti Dunkermotoren představují silné a inteligentní kompaktní pohony pro náročnější aplikace. Hlavním rysem těchto produktů jsou různé logické a napájecí elektroniky.

Elektricky komutované stejnosměrné motory tak nyní disponují funkcemi, které byly dříve výsadou jen střídavých servomotorů. Je to patrné kupříkladu na stejnosměrných motorech BG75, které dosahují výstupního výkonu až 500 W a kroutícího momentu až 5 Nm, a mají tak dostatečnou rezervu pro celou škálu průmyslových aplikací. Ve spojení s přídavnými komponentami vybranými z vyčerpávající nabídky příslušenství se tento motor stává plně vybaveným, ekonomickým a kompaktním servopohonem.

Motory řady BG75 jsou výjimečné tím, že jsou dodávány s celou řadou různých integrovaných elektronik. Základním typem je řídící elektronika SI, která kromě rychlostní regulace umožňuje také stanovit zrychlení a zpomalení. Dalším typem je elektronika PI, která se nastavuje přes uživatelsky přívětivý počítačový konfigurační program. Její možnosti jsou díky tomu velmi rozmanité a v zásadě se týkají polohování a regulace rychlosti a kroutícího momentu. Řídící elektronika typu CI je vybavena rozhraním CANopen v souladu s profilem zařízení CiA 402. Díky tomu je možné měnit parametry pohonu takřka za běhu.

Kromě rozhraní CANopen nabízí společnost Dunkermotoren své řídící elektroniky i s rozhraním budoucnosti Profinet IRT založeném na Ethernetu. Další rozhraní, která jsou dostupná pro větší projekty, jsou Profibus a Ethercat.

servo_kart_3
obr. Bezkomutátorové stejnosměrné servomotory řady BG

Řídící elektroniky typu MI, které představují nejsofistikovanější variantu, jsou plně programovatelné. Jejich prostřednictvím mohou bezkomutátorové stejnosměrné servopohony (Master) nezávisle řídit ostatní servopohony (Slave) v síti. Výhodou tohoto komplexního řešení je na jedné straně úspora nákladů na kabeláž a montáž a na druhou stranu snížení požadavků na řídící programovatelný automat (PLC) spojených s řízením a regulací ostatních servopohonů, které kvůli náročným regulačním algoritmům PLC výrazně zatěžují.

servo_kart_2
obr. Rodina planetových a šnekových převodovek Dunkermotoren

Bezkomutátorové stejnosměrné servomotory jsou díky široké škále příslušenství plnohodnotnou alternativou k běžným servopohonům. Do tohoto příslušenství se řadí magnetické enkodéry, které se dodávají s rozlišením 4 x 256 pulzů na otáčku u motoru BG45 a 4 x 1 024 pulzů na otáčku u motoru BG75, a které jsou automaticky součástí těchto pohonů s řídící elektronikou PI, CI nebo MI. Dále je pro aplikace s vysokými nároky na přesnost možné využít i absolutní enkodér AE50 s opakovatelností 0,3 °.

Sortiment servomotorů řady BG je doplněn širokou škálou planetových a šnekových převodovek, které sníží rychlost a zvýší výsledný kroutící moment. Každý typ převodovky se nabízí s mnoha různými převodovými poměry a kombinací převodovek je možné dosáhnout převodového poměru až 1 : 30 000. Zvláštní výhodou planetových převodovek jsou celočíselné převodové poměry, které velmi usnadní polohovací aplikace stejnosměrných bezkomutátorových motorů s integrovanými enkodéry.

Za účelem brzdění a zvýšení statického momentu je sortiment příslušenství doplněn o řadu elektromagnetických brzd z litého hliníku. Brzda E 300 R dosahuje brzdného momentu 3 Nm, díky kterému může být použita s jakýmkoliv motorem. Brzda E 90 R zase může být díky svému provedení použita i pro dynamické brzdění. Obě verze pracují na bázi pružiny a brzdí, když jsou bez proudu.

Všechny možné kombinace těchto vzájemně kompatibilních a dobře navržených komponent činí z produktové řady bezkomutátorových stejnosměrných servomotorů řady BG kompletní portfolio pohonů s vestavěnou řídící elektronikou. Uživatelé tak mají k dispozici inteligentní stejnosměrný pohon vhodný pro aplikace průmyslové automatizace, který v mnoha případech dokáže snadno nahradit konvenční servopohony, které jsou navíc výrazně nákladnější.

servo_kart_1
obr. Brzda E 90 R


Schmachtl CZ s.r.o.
Vestec 185
252 42 Jesenice u Prahy
Tel.: 244 001 558
Fax: 244 910 700
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.schmachtl.cz

 
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky