Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
24. 01. 2021
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Alternativní zdroje TELE – Haase pro alternativní zdroje energie

TELE – Haase pro alternativní zdroje energie

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Jan Kučera, Spínací technika s.r.o.   
Úterý, 22. prosinec 2009

tele_titlRakouská firma TELE-Haase je v odborných kruzích známa jako přední světový výrobce časových a hlídacích relé. Právě zkušenosti z oblasti vývoje relé pro hlídání elektrických i neelektrických veličin využila jako příspěvek pro podporu rozvoje alternativních zdrojů energie.

Jedním z kritických bodů každého (on grid) fotovoltaického systému je jeho připojení k veřejné síti, které podléhá schvalovacímu řízení rozvodných závodů. Základní podmínkou úspěšného schválení je samozřejmě splnění předepsaných technických parametrů - především úrovně napětí a kmitočtu.

Splnění těchto parametrů sice zaručuje již sám použitý měnič, nicméně pro kontrolu těchto parametrů je vyžadováno nezávislé hlídací zařízení, které je schopno na případnou odchylku zareagovat v dostatečně krátkém čase.

tele_1
Obr. 1 Hlídací relé U - F Guard G2FW50HzYFA02

Přesně těmto požadavkům na nezávislé kontrolní zařízení vyhovuje relé z produkce TELE-Haase s označením G2FW50HzYFA02 někdy také označované jako U-F Guard. Toto relé zajišťuje v kontrolním systému 3 funkce:

  • a) hlídání úrovně napětí v 3-fázové síti. Každé fázové napětí je hlídáno v tolerančním pásu Umin - Umax.
  • b) hlídání hodnoty kmitočtu v tolerančním pásu fmin - fmax.
  • c) hlídání kvality dodávaného napětí prostřednictvím sledování 10-minutové střední hodnoty

Není-li splněn alespoň jeden z uvedených požadavků, je relé schopno zareagovat v extrémně krátkém reakčním čase < 200 ms. Relé reaguje rozepnutím výstupních kontaktů za současné signalizace LED indikací.

Dalším užitečným přístrojem pro fotovoltaické elektrárny z této řady je hlídací relé s označením G2PW400VF02. Úkolem tohoto relé je automatické odpojení malého zdroje od sítě při rozpoznání tzv. ostrovního provozu. Tato situace může nastat např. při servisních pracech na síti, kdy provozovatel malého zdroje není předem upozorněn na vypnutí napětí v síti. Uvedené relé dokáže tuto situaci vyhodnotit a zdroj automaticky odpojit v čase < 200 ms.

tele_2
Obr. 2. Hlídací relé ostrovního provozu G2PW400VF02

Vedle těchto přístrojů nabízí TELE-Haase i hlídací relé pro kontrolu napětí fotovoltaických článků s označením G4UF900V01. Při optimálním slunečním svitu za bezmračné oblohy umožňují sérioparalelně propojené fotovoltaické panely dodávat na vstup měniče relativně vysoké ss. napětí. Pokud se ovšem vnější podmínky osvitu zhorší, toto napětí klesá a účinnost měniče se rapidně snižuje. Při poklesu napětí pod určitou mez dokonce převažuje vlastní spotřeba měniče nad výkonem dodávaným z panelů a mohlo by tak docházet ke ztrátám. Jedinou šancí jak těmto ztrátám zamezit je okamžité odpojení měniče, což právě na základě vyhodnocení napěťové úrovně umožňuje výše uvedené relé. Hlídací relé G4UF900V01 má vstupní měřicí rozsah dimenzovaný na 900 V DC s přetížitelností do 1000 V DC, rozhodovací úrovně min. a max. a jeho výstup může být připojen na buď přímo na měnič nebo do nadřazeného řídicího systému. I funkce tohoto relé je často vyžadována jako paralelní kontrolní člen k funkci, kterou normálně zajišťuje již sám měnič.

tele_3
Obr. 3 Hlídací relé napětí fotovoltaických článků G4UF900V01

Všechna popsaná relé firmy TELE-Haase jsou součástí typové řady Watch Dog a vyznačují se robustní konstrukcí se speciálními bezpečnostními svorkami, univerzálním či volitelným napájecím napětím a důsledným galvanickým oddělením ve všech třech částech přístroje - napájení / měřicí obvod / výstup. Izolační napětí je 4 kV ( resp. 6 kV u G4UF...).

tele_4

Bližší informace o uvedených relé resp. celém systému je možné získat v sídle distributora - KUČERA - Spínací technika s.r.o. nebo na www.spinacitechnika.cz.

 
topdluhopisy.cz
AMPER 2021
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
lightway.cz

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky